Ponadto przez 7 lat darmowy dostęp do Internetu i brak kosztów własnych za naprawę sprzętu elektronicznego. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, by dostać komputer!
W ramach projektu „Zapewnienie dostępu do Internetu mieszkańcom Gminy Kobierzyce zagrożonym wykluczeniem cyfrowym – II edycja" samorząd pozyskał z Unii Europejskiej dotację w wysokości ok. 290 tysięcy złotych. Dzięki temu 40 osób z terenu gminy dostanie komputery i darmowy dostęp do Internetu. Dofinansowanie wystarczy na pokrycie 100 procent kosztów przez dwa lata. Przez następne pięć lat gmina z własnego budżetu dołoży do projektu ok. 300 tysięcy złotych. Dla mieszkańców, którzy zostaną wybrani w ramach programu, oznacza to 7-letni okres, w którym za darmo będą mogli korzystać z Internetu i na koszt gminy naprawiać komputer, który dostaną.
Jakie warunki trzeba spełnić?
– Program skierowany jest do osób mieszkających na terenie gminy Kobierzyce, które nie mają dostępu do Internetu. Są to dwa obowiązkowe warunki. Dodatkowo trzeba spełnić przynajmniej jedno z ośmiu kryteriów szczegółowych, mówiących o grupach docelowych projektu – wyjaśnia Monika Penczak, kierownik Referatu Środków Zewnętrznych i Zamówień Publicznych.
Kryteria są następujące: dochodowe - upoważniające do otrzymania wsparcia w ramach systemu pomocy społecznej lub w ramach systemu świadczeń rodzinnych; dotyczy dzieci i młodzieży uczącej się, pochodzącej z rodzin o trudnej sytuacji materialnej i społecznej, która uprawnia do uzyskania stypendiów socjalnych, typowana do otrzymania wsparcia ze strony szkoły oraz/lub ośrodka pomocy społecznej; osoby z orzeczeniem równoważnym o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; rodziny zastępcze lub rodzinne domy dziecka; samotni rodzice; osoby z grupy wiekowej 50+, których miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 799,18 zł, czyli najniższych gwarantowanych świadczeń emerytalno-rentowych ogłaszanych przez prezesa ZUS; a także dzieci i młodzież z bardzo dobrymi wynikami w nauce, z rodzin, w których przeciętny opodatkowany dochód na osobę w rodzinie z roku 2012 był niższy niż ostatni aktualny roczny wskaźnik: przeciętny miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym publikowany przez prezesa GUS w Biuletynie Statystycznym - w 2011 roku wskaźnik ten wynosił 1226,95 zł. Kryteria dostępu są nadal dopracowywane i wraz z regulaminem naboru zostaną ogłoszone do końca listopada 2013r.
Co zrobić, gdy wiemy, że spełniamy warunki?
Trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy i złożyć go w urzędzie gminy. Kiedy? Termin zostanie jeszcze wyznaczony. Formularze i regulamin można dostać m.in. w urzędzie w Kobierzycach, od dyrektorów szkół oraz pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kobierzycach, a także pocztą, jeśli poprosi się o to pisemnie lub telefonicznie. – Informacja o naborze zostanie zamieszczona m.in. w Biuletynie gminnym, na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej urzędu gminy: www.ugk.pl. Dokumenty dostępne będą m.in. w Biurze Projektu w pokoju nr 34 w gminie oraz w Biurze Obsługi Klienta – informuje Monika Penczak.
Nabory ruszą w grudniu. Zgłoszenia oceni specjalnie powołana komisja. Jeszcze nie wiadomo, kto wejdzie w jej skład. – Na początku 2014 roku będzie już znana pełna lista osób, które otrzymają wsparcie. Planowane jest, że Internet i komputery zostaną zainstalowane w ich domach w ciągu trzech miesięcy – dodaje kierownik referatu ŚZiZP.
Zdobyli dotację już drugi raz
Pierwsza edycja projektu odbyła się w latach 2010–2012. Wtedy komputer i dostęp do Internetu dostało 30 osób. Łącznie w obu edycjach wsparcie otrzyma 70 mieszkańców gminy.
Dofinansowanie w kwocie ok. 290 tysięcy to 100 proc. środków zewnętrznych: 85 proc. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz 15 proc. z budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, dotacje na innowacje – Działanie 8.3 e-Inclusion. Pieniądze zostały przyznane na okres 2 lat, czyli od października 2013 r. do października 2015 r. Po tym terminie, na 5 lat, finansowanie projektu w 100 proc. przejmuje gmina.
– Mamy nadzieję, że realizacja obu projektów przyczyni się do poprawy wyników nauczania i pomoże uczestnikom projektu, także tym niepełnosprawnym w codziennym życiu, przeciwdziałając wykluczeniu nie tylko cyfrowemu, ale i społecznemu – podsumowuje Monika Penczak z urzędu w Kobierzycach.
Magdalena Margasińska
REKLAMA
REKLAMA