POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Hufiec pracy walczy z narkomanią i alkoholizmem

Z przeprowadzonych rok temu ankiet wynika, że 44 procent uczniów ze średzkich przyznaje się do picia alkoholu fot.: bom

Środowiskowy Hufiec Pracy w Środzie Śląskiej otrzymał 2,5 tys. złotych na profilaktykę alkoholową i antynarkotykową. Blisko połowa uczniów przyznaje się do picia alkoholu.

Pieniądze pochodzą z dotacji Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej na przeciwdziałanie i rozwiązywanie problemów alkoholowych i przeciwdziałanie narkomani. Za pieniądze hufiec pracy organizuje wycieczki i pogadanki z psychologami.

- Za pieniądze organizowane są zajęcia alternatywne, a także rozmowy ze specjalistami od uzależnień. Programem objętych jest 20 naszych uczniów. Wielu podopiecznych z hufca pochodzi z tzw. rodzin dysfunkcyjnych – tłumaczy Agnieszka Cedyńska, wychowawczyni.

Rok temu w grudniu przeprowadzono ankiety, z których wynika, że 44 procent uczniów ze Środy Śląskiej przyznaje się do picia alkoholu. Kontakt z marihuaną, amfetaminą i innymi narkotykami miało osiem procent młodzieży. Pierwsza inicjacja palenia marihuany czy brania amfetaminy nastąpiła w wieku 13-15 lat. Blisko trzy procent uczniów była zadowolona i odczuwała euforię po zażyciu specyfików. Najwięcej ćpa się na podwórkach i na dyskotekach. Tylko 1 procent młodych ludzi przyznaje się do zażywania narkotyków w domu. Aż 70 procent młodzieży ze średzkich szkół jest za karaniem osób posiadających niedozwolone środki. Wśród najbardziej popularnych są: marihuana, haszysz, amfetamina, ekstazy oraz grzyby halucynogenne. Bogatsi próbowali kokainy lub cracku (heroina z kokainą). Miesiąc temu Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przeprowadziła kontrole w szkołach, aby sprawdzić jak pedagodzy radzą sobie z problemem uzależnień. Okazało się, że nawet tam, gdzie stwierdzono podwyższone ryzyko dyrektorzy nie podjęli radykalnych działań. W wielu miejscach strach przed nadszarpnięciem wizerunku placówki powstrzymał skuteczną profilaktykę antynarkotykową.

- Nie poradzimy sobie z problemem narkotyków w szkołach zamykając oczy. W raporcie o przeciwdziałaniu narkomanii NIK wzywa dyrektorów szkół do odważnych decyzji – podkreśla Marek Bieńkowski, dyr. Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego NIK.

Jacek Bomersbach

REKLAMA


REKLAMA