Wiadomość o odkryciu przyciągnęła poszukiwaczy amatorów i dotarła do służb archeologicznych. W wyniku przeprowadzonej akcji odzyskano złote i srebrne przedmioty fot.: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Od 5 października do 29 grudnia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie można oglądać koronę oraz inne elementy skarbu średzkiego.
W 1988 roku na wysypisku w Środzie Śląskiej odnaleziono złote przedmioty, które trafiły tam wraz z ziemią i gruzem z prac rozbiórkowych na terenie starego miasta. Wiadomość o odkryciu przyciągnęła poszukiwaczy amatorów i dotarła do służb archeologicznych. W wyniku przeprowadzonej akcji odzyskano złote i srebrne przedmioty, które po scaleniu stworzyły unikatowej wartości zespół średniowiecznych klejnotów i monet.
- Najcenniejszą częścią skarbu jest korona, której poszczególne segmenty zdobione są naprzemiennie trójlistnymi plakietami z barwną emalią, szafirami oraz mniejszymi szmaragdami i perłami – informuje Jacek Witecki, kurator wystawy.
Korona jest klejnotem kobiecym zamówionym z okazji ślubu, wskazuje na to motyw pierścieni – oznaka małżeńskiego zobowiązania i symbol dobrej wróżby. Prawdopodobnie jej ostatnią właścicielką była Blanka de Valois, która zmarła w 1348 roku. Skarb przekazany został do zbiorów wrocławskiego muzeum w 1997 roku. Następnie znalazł się, jako stały depozyt, na ekspozycji w Środzie Śląskiej. Korona i inne zabytki były prezentowane na wystawach w Warszawie, Dreźnie, Valladolid i Brukseli.
bom
REKLAMA
REKLAMA