POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Coraz częściej palimy marihuanę i zażywamy ecstasy

Testy do wykrywania narkotyków są od kilkunastu lat dostępne w aptekach fot.: bom

Psychiatrzy biją na alarm! Polska w czołówce europejskich krajów pod względem spożycia narkotyków. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii.

Polska znajduje się w czołówce krajów pod względów zażywania ecstasy (pierwsze Holandia) i marihuany (drugie po Francji). Według specjalistów z Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków aż siedemnaście procent młodych Polaków w wieku 15 - 34 lata paliło marihuanę. Dostęp do konopi nie jest w naszym kraju utrudniony. Pojawia się też coraz więcej nieznanych substancji chemicznych tzw. dopalaczy, które można kupić w sieci.

- Powinniśmy wykorzystywać internet do celów informacyjnych i profilaktycznych, bo zapobiegając problemom zmniejszymy skalę uzależnień – apeluje Dorota Bąk, redaktorka naczelna serwisu www.uzaleznienie.com.pl.

Najczęściej młodzi ludzie sięgają po przetwory z konopi indyjskich, kokainę, amfetaminy i ecstasy. Mimo że spadła liczba osób używających heroinę, to zwiększył się wskaźnik wstrzykiwania amfetaminy dożylnie. Niedawno do systemu wczesnego ostrzegania Unii Europejskiej wpływa średnio jedno zgłoszenie tygodniowo dotyczące nowej substancji. W ubiegłym roku państwa członkowskie zgłosiły aż 73 nowe substancje psychoaktywne. Niektóre z nich sprzedaje się bezpośrednio na rynku narkotyków nielegalnych, natomiast dopalacze są dostępne w ogólnej sprzedaży, głównie w internecie. Według psychiatrów Polska znajduje się w czołówce krajów pod względem zażywania ecstasy i amfetamin, jednak młodzi Polacy najczęściej stosują marihuanę, do której dostęp w naszym kraju jest dość łatwy. Na świecie rozpowszechnia się także metamfetamina. Heroina jest zastępowana innymi substancjami chemicznymi o podobnym działaniu, a co roku odnotowuje się kolejne zgony z powodu zażywania ecstasy.

- Choć Internet niesie pewne zagrożenia, to świetnie nadaje się do celów edukacyjnych i profilaktycznych. Pozwala docierać do ludzi, którzy mają utrudniony dostęp do oferty terapeutycznej lub z różnych względów obawiają się wizyty w poradni – podkreśla Dorota Bąk.

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii to coroczne święto walki z narkomanią, obchodzone 26 czerwca. Ustanowiło je ONZ. 

Jacek Bomersbach

REKLAMA