Pająka można delikatnie wziąć w ręce, trzeba to jednak zrobić ostrożnie i z wyczuciem. Trzymając zwierzę na dłoni nie należy wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Są jednak gatunki, które trudno poskromić.
Trzech mieszkańców Sobótki hoduje w terrariach duże ptaszniki. Hodowcy są znawcami gatunku, karmią je i rozmnażają. Są pewni, że nic złego nie może się wydarzyć.
- To interesujące stworzenia, których człowiek dokładnie jeszcze nie poznał. To organizmy nieprzewidywalne i doskonałe. Ich naturę można porównać do „obcego” z filmów Ridleya Scotta – opowiada Łukasz Wrzesiński, który w domu trzyma jednego z największych i najbardziej agresywnych pająków na świecie.
Ptasznik potrafi przegryźć pojemnik z cienkiej pleksi lub zaatakować człowieka skacząc na wysokość 20 cm. Większe osobniki upolują szczura lub nawet małego kurczaka, mniejsze żywią się myszami i świerszczami. Człowiek, aby dorównać prędkości poruszania się pająka, musiałby biec z szybkością 14 metrów na sekundę.
Śmierć po 3 minutach
Nieagresywnego ptasznika można delikatnie wziąć na ręce, trzeba to robić ostrożnie i z wyczuciem. Trzymając zwierzę na dłoni nie należy wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Są jednak gatunki, które trudno jest poskromić.
– Najniebezpieczniejszy jest afrykański atrax. To szybki i agresywny pająk, wstrzyknięty przez niego jad potrafi zabić człowieka w ciągu zaledwie 3 minut – tłumaczy Michał Szafrański, student informatyki, który rozmnaża pająki. Michał wymienia również zalety włochatych i wiele pozytywnych cech. Podoba mu się ich cudowne ubarwienie oraz czystość.
- Codziennie przez 2 godziny spędzają czas na porannej toalecie. Bardzo ciekawie to wygląda. Pająk myjąc się staje na dwóch odnóżach, pozostałe używa do czyszczenia ciała – opowiada hodowca.
Pozbyć się lęku
Zdaniem Daniela Staszczaka, hodowcy z Rogowa Sobóckiego, od pająków można wiele się nauczyć.
– Ptasznik jest doskonałym budowniczym. Oprócz kopania nor w ziemi potrafi ulepić z pajęczyny domek. Zwierzęta budują również tunele przypominające labirynty.
Hodując i poznając pająki wiele osób wyzbyło się arachnofobii – panicznego lęku przed pająkami i owadami. W naszym klimacie ptasznik nie ma szans na przeżycie. Samica ptasznika jest większa od samca i żyje nawet 20 lat. Największy pająk świata osiąga długość do 35 cm.
Jacek Bomersbach
REKLAMA
REKLAMA