Po godzinie 15. zakończyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem wojewody. Wzięli w nim udział przedstawiciele Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW) oraz strażacy.
Zgodnie z danymi przekazanymi przez poszczególne służby sytuacja na Dolnym Śląsku przedstawia się następująco:
Stan rzek: do godziny 16. zanotowano 27 przekroczeń stanów alarmowych i dwanaście stanów ostrzegawczych.
Pogotowia przeciwpowodziowe: dla gmin: Bogatynia, Czarny Bór, Świeradów Zdrój, Świerzawa, Stare Bogaczowice, Zgorzelec i dla powiatów: jeleniogórskiego, bolesławieckiego, zgorzeleckiego, wałbrzyskiego i złotoryjskiego
Alarmy powodziowe dla gmin: Kamienna Góra, Jelenia Góra, Mysłakowice, Marciszów, Janowice Wielkie, Lubawka, Nowogrodziec, Olszyna, Platerówka, Lubań, Leśna oraz dla powiatów: kamiennogórskiego, lwóweckiego i lubańskiego.
Prognozy pogodowe IMGW: W ciągu najbliższych kilkunastu godzin w regionie nadal mogą wystąpić opady deszczu. Będą one jednak słabsze niż w poprzednich trzech dobach. W kolejnych dniach mogą wystąpić przelotne burze. Prognozowana wysokość opadów od 15 do 25 mm, miejscami do 40 mm.
Stan dróg w regionie: drogi krajowe i wojewódzkie - przejezdne.
Drogi powiatowe utrudnienia: nr 2778 biegnącej wzdłuż rzeki Bóbr przez gminę Janowice Wielkie m. Trzcińsko i gm. Mysłakowice m. Wojanów i Łomnica. Kolejne nr 2528 w powiecie Lwóweckim na odcinku Dębowy Gaj – Sobota, nr 2509 z Lwówka Śląskiego do Soboty, nr 3366 w Czarnym Borze, gdzie zamknięty jest most, nr 2515 Rakowice Małe – Kotliska, nr 2379 gmina Sulików droga do Radzimowa przez Małą Wieś. Policja wytyczyła objazdy.
Działania straży pożarnej: w sumie na godzinę 16 odnotowano 35 zdarzeń. Wojewódzki Zespół Zrządzania Kryzysowego sytuację ocenia jako stabilną. Cały czas monitorowana jest bieżąca sytuacja w regionie, m.in. przez służby gminne, powiatowe i wojewódzkie.
bom
REKLAMA
REKLAMA