Wyselekcjonowani żołnierze, przewidziani do pełnienia służby w pododdziałach rozminowania EOD zespołów EOD, odbywają 24 – dniowe szkolenie w zakresie rozpoznania przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych w różnym otoczeniu (EOR). Szkolenie prowadzi Zespół Rozminowania wrocławskiego Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.
Kurs doskonalący w zakresie rozpoznania przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych w różnym otoczeniu (EOR), który rozpoczął się 11. marca br., jest jednym z trzech szkoleń prowadzonych przez Zespół Rozminowania, którym objęci zostali żołnierze przewidziani do pełnienia służby w pododdziałach rozminowania EOD zespołów EOD.
Kurs trwający 24 dni kalendarzowe podzielony jest na dwa etapy:
Głównym celem szkolenia EOR jest doskonalenie i podwyższanie kwalifikacji saperów pododdziałów rozpoznania i rozminowania do poziomu zapewniającego właściwe wykonywanie zadań i obowiązków na przewidywanych stanowiskach służbowych. Krótko mówiąc, kurs ma przygotować żołnierzy do prowadzenia rozpoznania przedmiotów niebezpiecznych w różnym otoczeniu. W pierwszej edycji szkolenia EOR biorą udział przede wszystkim żołnierze Grupy EOD 1 pułku saperów w Brzegu, której jednym z głównych zadań jest neutralizacja improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED).
- Jest to pierwszy z trzech kursów, w których weźmiecie udział… – zwrócił się do słuchaczy podpułkownik Piotr TOMKÓW, Szef Zespołu Rozminowania, który rozpoczął pierwszą edycję kursu EOR – W pierwszej kolejności nauczycie się rozpoznawać przedmioty wybuchowe i niebezpieczne…, potem nauczycie się niszczyć amunicję konwencjonalną i proste improwizowane urządzenia wybuchowe, aby na końcu uczyć się niszczyć bardziej wyrafinowane IED… Ten kurs jest kursem niezwykle intensywnym, który ma z Was zrobić specjalistów, którzy będą w stanie rozpoznawać pomieszczenia, pojazdy, teren. To Wy macie być ludźmi, którzy faktycznie w zespołach EOD spełniają główną rolę – rolę tych, którzy wchodzą do pomieszczenia, znajdują przedmioty wybuchowe i niebezpieczne, a potem je neutralizują.
W ramach prowadzonych zajęć, uczestnikom kursu przekazywana będzie wiedza m.in. z zakresu:
Właściwa realizacja treści programowych ma zapewnić uczestnikom kursu opanowanie, rozszerzenie, wzbogacenie i utrwalenie wiedzy oraz umiejętności specjalistycznych, niezbędnych do realizacji zadań przez pododdziały rozpoznania i rozminowania. Jest ona możliwa dzięki profesjonalnej i doświadczonej obsadzie etatowej wrocławskiego Zespołu Rozminowania, który jest jedyną w Polsce, wyspecjalizowaną komórką realizującą zadania w zakresie organizowania i prowadzenia szkolenia pododdziałów rozminowania i EOD, Patroli Rozminowania, a także zbierania, przetwarzania i przekazywania do wojsk informacji o środkach minowania i sposobach ich wykorzystywania.
Instruktorzy Zespołu to uczestnicy misji zagranicznych w Afganistanie, Iraku, Kosowie, Bośni, Pakistanie, to także absolwenci wielu kursów krajowych, a także zagranicznych „z najwyższej półki” organizowanych m.in. w Afganistanie, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Kanadzie, Niemczech, a także w Stanach Zjednoczonych. Oficerowie i podoficerowie Zespołu to żołnierze posiadający doświadczenie zdobyte w służbie na różnych stanowiskach, w jednostkach i instytucjach wojskowych, takich jak była 1. Brygada Saperów (obecnie 1 pułk saperów), 2. Brygada Saperów, 5. pułk inżynieryjny, 12. Dywizja Zmechanizowana, 16. Dywizja Zmechanizowana, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, czy też Dowództwo Wojsk Lądowych.
Ukończenie niespełna 3,5 – tygodniowego kursu doskonalącego w zakresie rozpoznania przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych w różnym otoczeniu (EOR) I stopnia, jest jednym z podstawowych wymogów do szkolenia II i III stopnia, na kursie doskonalącym w zakresie rozpoznania przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych w różnym otoczeniu (CMD – EOD) i żołnierzy pododdziałów rozminowania (IEDD).
Kurs potrwa do 4. kwietnia.
Ewa Nowicka – Szlafik
REKLAMA
REKLAMA