Zniszczone drogi i popękane domy w miejscowościach Rzeczyca, Brodno i Zakrzów. To efekt przejazdu ciężarówek z budowy w Malczycach. Za całość odpowiada Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, który chce w tej sprawie spotkać się z burmistrzem Środy Śląskiej.
Trwa budowa stopnia wodnego w gminie Malczyce. Głównym celem inwestycji jest zahamowanie erozji w korycie rzeki, czyli obniżenia się poziomu wody. Erozja spowodowała trudności przepływu barek i statków. Z tego powodu na stopniu wodnym budowane są jazy i śluzy spiętrzające wodę. Powstaje też elektrownia wodna z zespołem trzech turbozespołów. Jednak ciężarówki dowożące sprzęt niszczą drogi na terenie gminy Środa Śląska.
- W naszej miejscowości naruszona została kostka brukowa. Ciężarówkami wywożona jest ziemia i ciężkie betonowe kręgi. Na razie jest spokój, ale boimy się, że prace ruszą na wiosnę. Wiemy, że roboty mają rozpocząć się na wale – mówi Maria Hamkało, sołtys Zakrzowa.
Większe zniszczenia są w Rzeczycy i Brodnie, gdzie zdarty został asfalt. Przez inne prace zachwiany został proces poziomu wody w rzece. Z tego powodu popękane zostały domy. Budowę w Malczycach prowadzi Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) we Wrocławiu, który jest inwestorem. Budowa śluz, klap i elektrowni ma zakończyć się w 2016 roku. Zdaniem urzędników ze średzkiego magistratu RZGW nie zabezpieczył terenu budowy i prowadzonych prac. Z tego powodu powstały szkody. W Rzeczycy ustawiono znaki drogowe ograniczające ruch pojazdów powyżej 3,5 tony.
- Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej powinien poszukać dróg do poruszania się poza obrębem zabudowanym do czasu uregulowania zasad korzystania z dróg gminnych – tłumaczy Bogusław Krasucki, burmistrz Środy Śląskiej.
Sprawa trafiła do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, który wydał decyzję na budowę. Wcześniej burmistrz zwrócił się do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej z prośbą o przedłożenie dokumentów dotyczących m.in. wykazu ilości przewożonych przez ciężarówki materiałów, organizacji ruchu i napraw powstałych szkód. RZGW ma też określić miejsce składowania materiałów budowlanych.
Co na to RZGW?
- Musimy przeprowadzić odpowiednie analizy, dlatego nie chcemy na razie wypowiadać się w tej sprawie. W najbliższym czasie mamy zamiar spotkać się z burmistrzem Środy Śląskiej, aby wyjaśnić wszystkie kwestie sporne. Po spotkaniu wystosujemy wspólny komunikat – kończy Magdalena Łońska, rzeczniczka RZGW.
Jacek Bomersbach
REKLAMA
REKLAMA