POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Piosenki, wiersze i skecze z Kresów Wschodnich

koncert w Malczycach fot.: facebook

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Aktor z serialu „Plebania” prowadził koncert kresowy w Malczycach. Przed imprezą odbył się pokaz slajdów, na których przypominano sylwetki znanych ludzi z kresów.

Na koncert w Gminnym Ośrodku Kultury w Malczycach przyszło ok. 200 osób. Głównym organizatorem jedenastych Dni Kultury Kresowej jest Tadeusz Samborski, szef stowarzyszenia „Krajobrazy”, który od lat organizuje imprezę. Konferansjerem i śpiewakiem lwowskich piosenek był aktor Stanisław Górka, do którego ustawiła się kolejka po autografy.

- Jestem aktorem zawodowym i prowadzę swój własny teatr. Specjalizujemy się w małych formach wokalno-aktorskich. Pierwszy nasz spektakl nazywał się „Ten drogi Lwów”. To miasto ciągle żyje w naszej pamięci, w naszych sercach – opowiada Stanisław Górka, aktor znany z „Plebani”, który prowadził koncert. Na imprezę zaproszono m.in. burmistrza Wołowa - Dariusza Chmurę, Alicję Sielicką –burmistrz Prochowic oraz vipów z Malczyc.

- To dzisiejsze spotkanie ma sprzyjać pielęgnowaniu polskości na dawnych Kresach Wschodnich. Witam wszystkich bardzo serdecznie i cieszę się, że tutaj w Malczycach mamy możliwość zaprezentowania kultury Kresów – przemawiał Ryszard Skuła, wójt Malczyc.

Przed koncertem odbył się wykład z pokazem przeźroczy, na których byli znani aktorzy, naukowcy i politycy pochodzący ze Wschodu. Dni Kultury Kresowej zorganizowano po raz jedenasty. Stolicą imprezy jest od lat Legnica.

- Koncert galowy zawsze odbywa się w Legnicy, natomiast planuje się trasę, aby zataczała ona, jak najszersze kręgi. Oprócz koncertów organizowane są spotkania autorskie w szkołach. Ja prowadziłem panel z uczniami o roli Wilna w literaturze i kulturze polskiej – opowiada Romuald Mieczkowski, pisarz, poeta i redaktor naczelny, który zajmuje się różnymi dziedzinami kultury.

Na scenie pojawili się muzycy m.in. z Białorusi, Ukrainy, Litwy i Polski. Śpiewano polskie piosenki z Kresów Wschodnich. Czytano wiersze i były monologi skeczowe.

 

 

 

 

 

 

bom

REKLAMA