Już w najbliższą sobotę, 15 września plac przy kościele Marii Magdaleny we Wrocławiu zamieni się w kolorową mandalę, która zostanie wykonana z nakrętek po napojach. To symboliczne działanie ma na celu uświadomić wrocławianom, że śmieci mogą zostać użyte ponownie i to w dodatku z całkiem ładnym skutkiem.
Wrocławskie układanie mandali to pierwsze tego typu wydarzenie w kraju. W projekcie zostaną użyte nakrętki zgromadzone przez Fundację „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”. Po ułożeniu ogromnego wzoru plastikowe wieczka zostaną zwrócone fundacji, skąd trafią do recyclingu. Akcja ma na celu uświadomienie wrocławianom, że to, co wyrzucamy do kosza nie tylko ma wartość, ale także może zostać twórczo wykorzystane.
- Mandala oznacza krąg lub koło. Może to być na przykład jakiś cykl. Mandala to także obraz na planie koła. Symbolizuje harmonię. Proces produkcji rzeczy ma charakter liniowy. Rozpoczyna od wydobycia surowców, a kończy na wysypisku śmieci. Zasoby surowców są ograniczone, miejsce na wysypiskach śmieci również. Na skończonej planecie nie da się w nieskończoność utrzymywać systemu liniowego. 99 procent tego, co kupujemy, po 6 miesiącach trafia na śmietnik. A my kupujemy wciąż nowe rzeczy. To nie jest harmonijne współżycie ani z ludźmi, którzy żyją w dewastowanym środowisku, ani z ziemią, która jest eksploatowana i zanieczyszczana produkowanymi przez nas odpadami. Mandala odpadowa ma znaczenie symboliczne. Pokazuje, że to, co już raz wyprodukowane powinno się z powrotem znaleźć w zamkniętym cyklu produkcji. Że to, co nazywamy odpadem czy śmieciem jest cennym surowcem wtórnym a produkcja potrzebnych nam do życia rzeczy powinna być kołem, nie linią – mówi Aneta Osuch, koordynator projektu „segreguj.wroc.pl”.
Wydarzenie organizuje Fundacja EkoRozwoju w ramach projektu „segreguj.wroc.pl”, współfinansowanego przez Gminę Wrocław, który ma na celu popularyzację segregowania odpadów w stolicy Dolnego Śląska.
Akcja układania mandali rozpocznie się w sobotę, 15 września o godzinie 9. Kolorowy wzór pod okiem Darka Paczkowskiego, znanego streetartowca, ułożą dzieci z Szkoły Podstawowej nr 108 we Wrocławiu. W trakcie wydarzenia będą również zbierane plastikowe nakrętki, które zostaną przekazane Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”.
Agnieszka Łozińska/Express-Miejski.pl
REKLAMA
REKLAMA