Kilkanaście kłódek wisi na mostku przy Pergoli. Na moście Grunwaldzkim zaledwie jedna. Najwięcej (kilkanaście tysięcy) zapiętych jest na moście Tumskim.
Kłódek na moście Tumskim od lat systematycznie przybywa. Na wielu można przeczytać szczere wyznania miłosne. Tradycja ich zapinania i wrzucania kluczyka do wody narodziła się wiele lat temu we Włoszech, po ukazaniu się powieści „Tylko ciebie chcę”. W romansie para zakochanych bohaterów zawiesiła na moście w Tybrze kłódki ze swoimi imionami, po czym pocałowali się i wrzucili kluczyk od kłódki do rzeki.
- Kapitalny pomysł i doskonała pamiątka. Kłódka jest symbolem miłości, kluczyk wrzucany do rzeki metaforą czasu. Zastanawiamy się, ile par nie jest już razem? – mówi Nikola Dawidowicz z Raciborza, która z koleżankami przyszła zwiedzić Ostrów Tumski.
Trzy lata temu tysiące kłódek zniknęło ze słynnego paryskiego mostu Pont des Arts w okolicach Luwru. Sprawców nie odnaleziono, choć podejrzenia skierowano na merostwo, które wcześniej krytykowało wieszanie kłódek. Ponoć zakrywały one zabytkowe ozdoby mostu. Zdaniem psycholog Bożeny Uścińskiej zapinanie kłódek to zastępczy obrzęd dla niepopularnego dziś małżeństwa.
- Zamiast obrączek przypinamy do barierki kłódki. Nie ma przy tym żadnej odpowiedzialności ani zobowiązań. Jednak sam fakt celebracji związku jest bardzo pozytywny – tłumaczy psycholog.
Niedawno pojawiły się plotki, że most Tumski wymaga remontu i kłódki również będą ściągane. Po remoncie ich wieszanie ma być zabronione.
- Remont mostu przewidziany jest w latach 2013-2017. Kłódki z powodu prac antykorozyjnych będą musiały zostać zdjęte. Jednak po remoncie nikomu nie możemy zabraniać ich wieszania. Być może przy moście zainstalowane zostaną liny lub łańcuchy, na których będzie można wieszać kłódki – informuje Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.
W pierwszej kolejności wyremontowane mają zostać mosty Zwierzyniecki oraz północny most Pomorski. Dopiero później Tumski. Na barierkach mostu miłości zapiętych jest kilkanaście tysięcy kłódek. Ich waga wynosi grubo ponad 200 kg. Od ciężaru most się jednak nie zawali. Kłódki rdzewieją i niszczą barierki. Zawilgocenie sprzyja korozji.
- Nie wiem, czy konstruktor przewidział większe obciążenie mostu Tumskiego. Choć jego nitowana budowa nie grozi przeciążeniem. W 1423 roku drewniana kładka zawaliła się podczas procesji. Zginęło wówczas kilku wrocławian – opowiada historyk Tomasz Migocki.
Most Tumski nie jest jedyny, gdzie zakochani wieszają kłódki. Dłuższą tradycję ma Francja i Włochy. Symbole zakochanych można zobaczyć na mostach w Moskwie, Rydze, Wilnie i Kijowie.
Jacek Bomersbach
REKLAMA
REKLAMA