Od 2004 roku w gminie Malczyce przyznawane są trzy główne wyróżnienia i tytuły. Wśród nich tytuł "Zasłużony dla Malczyc i gminy Malczyce". Kilka dni temu przyznano go Wiesławie Koniecznej, wieloletniej dyrektor szkoły podstawowej.
Tytuł „Zasłużony dla Malczyc i Gminy Malczyce” jest wyróżnieniem nadawanym za wybitne zasługi dla rozwoju wszystkich miejscowości gminy Malczyce. W tym konkretnym przypadku za długoletnią działalność na rzecz rozwoju oświaty i edukacji na terenie gminy.
Co prawda formalnie tytuł zostal przez radę gminy przyznany już w kwietniu, ale dopiero kilka dni temu, podczas apelu rozpoczynającego rok szkolny, dokonano jego oficjalnego przekazania.
Podczas uroczystego apelu rozpoczynającego rok szkolny miłym akcentem było wręczenie tytułu „Zasłużony dla Malczyc i gminy Malczyce” dla pani Wiesławy Koniecznej – długoletniej dyrektor szkoły podstawowej. Rada Gminy w miesiącu maju na sesji Rady Gminy podjęli uchwałę o przyznaniu tytułu dla p. Wiesławy Koniecznej za długoletnią działalność na rzecz rozwoju oświaty i edukacji na terenie gminy Malczyce. Laudację odczytała p. Joanna Szremska okolicznościowy tytuł został wręczony przez panią Mariolę Kądziela – przewodniczącą Rady Gminy i Ryszarda Skułę – wójta gminy Malczyce.
Jaki korzyści niesie ze sobą to wyróżnienie? Od momentu nadania tytułu Pani Wiesława może między innymi uczestniczyć na prawach Honorowego Gościa we wszystkich sesjach rady gminy oraz innych uroczystościach o charakterze lokalnym. Może także bezpłatnie uczestniczyć we wszystkich imprezach kulturalnych, sportowych i rekraacyjnych organizowanych przez jednostki samorzadu Malczyce.
Tytuł Honorowego Obywatela Malczyc i gminy Malczyce, tytuł Zasłużonego dla Malczyc i gminy Malczyce oraz Medal malczyc i gminy Malczyce to trzy formy podziękowania osobom oraz instytucjom, które przyczyniły się do rozwoju i promocji regionu.
Od roku 2007 na wniosek różnych organizacji i instytucji nadano ogółem 15 tytułów „Zasłużony dla Malczyc i Gminy Malczyce” oraz siedem „Medali Malczyc i Gminy Malczyce”.
Pani Wiesława Konieczna swoją pierwszą pracę zawodową rozpoczęła 1.09.1966r., w Szkole Podstawowej nr 2 w Malczycach w charakterze nauczyciela geografii i historii. Oprócz podstawowych obowiązków nauczycielskich podejmowała dodatkowe zadania służące rozwojowi zainteresowań i umiejętności uczniów. Utworzyła przy współudziale prezesa GS w Malczycach Spółdzielnię Uczniowską, której opiekunem była do końca funkcjonowania tej szkoły. Była zawsze otwarta na potrzeby środowiska lokalnego i w wyniku zapotrzebowania na uzupełnienie wykształcenia podstawowego przez dorosłych współorganizowała szkołę wieczorową, która funkcjonowała przez kilka lat. Stworzyła możliwość podniesienia kwalifikacji zawodowych pracownikom okolicznych zakładów poprzez zorganizowanie kursów w ramach Międzyzakładowego Uniwersytetu Robotniczego, które pozwalały na zdobycie tytułów mistrzowskich w różnych zawodach. Prace mistrzowskie wykonane przez uczestników kursów przyczyniły się do ulepszenia bazy szkoły np. naprawiono centralne ogrzewanie, ogrodzenie szkolne i wykonano szereg pomocy dydaktycznych.
W swojej, pracy jako nauczyciel starała się zaszczepić uczniom pasję poznawania zabytków kultury polskiej, przez zwiedzanie najbliższych i najciekawszych miast. Najczęściej wybieranym środkiem transportu był pociąg ze względu na możliwości korzystania z bezpłatnych przejazdów przez dzieci pracowników PKP.
Po likwidacji Szkoły Podstawowej nr 2 w Malczycach podjęła pracę w szkole przy ul. Szkolnej, w której od 01.09.1978 r., pełniła funkcję wicedyrektora szkoły, a od 1986 r., do 31.08.2007 r., była dyrektorem ośmioklasowej, a potem sześcioklasowej Szkoły Podstawowej w Malczycach.
W zarządzaniu placówką była kompetentna i operatywna, stworzyła ambitny i aktywny zespół nauczycieli rzetelnie realizujący swoje zadania. Stawiała wysoko poprzeczkę wymagań i oczekiwań. Odważnie, lecz z kulturą i taktem pedagogicznym rozliczała z podjętych zadań. W kierowaniu szkołą wykazywała się bardzo dobrą znajomością prawa oświatowego i trafnym stosowaniem go w praktyce. Władza oświatowa wysoko oceniała pracę zawodową dyrektora, czego dowodem były przyznawane kilkakrotnie nagrody Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.
Za osiągnięte wysokie wyniki nauczania w zewnętrznych badaniach w roku 1989 szkoła otrzymała pracownię komputerową, a w 1995 r., w nagrodę za osiągnięcia placówka została wytypowana do udziału w Ogólnopolskim Teleturnieju „Szóstka na szóstkę”. W 2002 r., społeczność szkolna zdobyła tytuł „Szkoła z klasą”.
W trosce o rozwój uczniów inspirowała grono pedagogiczne do nawiązania współpracy z Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz opracowania i realizacji różnych projektów pozwalających na zdobycie środków finansowych, służących wzbogaceniu bazy szkoły i poszerzeniu oferty edukacyjnej. Realizacja programu „Odlot” w roku 1993 umożliwiła objęcie 50% uczniów zajęciami artystycznymi, sportowymi, przedmiotowymi, wyrównawczymi i psychoterapeutycznymi. Zorganizowano wypoczynek wakacyjny dla uczniów klas I-III w formie półkolonii, a dla klas starszych jednodniowe wycieczki. Ta forma wypoczynku wakacyjnego kontynuowana jest do dnia dzisiejszego.
Z inicjatywy pani dyrektor powołano w 2002 r., liceum dla dorosłych, które umożliwiło wielu osobom uzupełnienie wykształcenia średniego i zdanie egzaminu maturalnego. W okresie od października 2005 r., do października 2006 r., pani dyrektor Konieczna nadzorowała realizację zadań w ramach projektu „Szkoła Marzeń” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w wysokości 88.000 zł. Projekt ten miał na celu zwiększenie szans edukacyjnych i życiowych uczniów szkół wiejskich. Udział szkoły w projekcie spowodował również zacieśnienie współpracy placówki z rodzicami i samorządem lokalnym oraz instytucjami gminy.
W roku szkolnym 2006-2007 w ramach projektu „Pakuj z głową” i „Poznajemy las” zorganizowano warsztaty ekologiczne, różnorodne konkursy z nagrodami oraz lekcje w rezerwatach przyrody.
Pani Konieczna prowadziła działania integrujące środowisko lokalne organizowała imprezy, spotkania i uroczystości wpisujące się w tradycję społeczności Malczyc. Jednym z ważniejszym wydarzeń były obchody 50 – lecia powstania szkoły podstawowej, które odbyło się 10.11.1995r. Uczestniczyły w nich władze gminy, przedstawiciele kuratorium, dyrektorzy i prezesi okolicznych zakładów pracy, dawni pracownicy i uczniowie oraz przewodniczący rady rodziców i liczni sojusznicy szkoły, wspierający ją na przestrzeni lat jej istnienia. Z tej okazji zorganizowano wystawę przedstawiającą historię i osiągnięcia szkoły, przygotowano montaż poetycko-muzyczny i wydano biuletyn oraz okolicznościowy znaczek. W swojej pracy zawodowej zawsze kierowała się dewizą, że oprócz prawidłowego wywiązywania się z obowiązków najważniejsza jest atmosfera w pracy i stosunki interpersonalne, oparte na wzajemnym poszanowaniu godności i praw wszystkich podmiotów społeczności szkolnej, życzliwości i serdeczności. Ne bez znaczenia była też dla niej estetyka budynku szkoły i jej otoczenie, na co zawsze zwracała uwagę, wykazując się pomysłowością i wielką dbałością.
Express-Miejski.pl / aza
REKLAMA
REKLAMA