Do końca listopada 2012 roku we Wrocławiu zostanie usuniętych 260 ton azbestu. To tylko część „Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu miasta Wrocławia na lata 2012-2032". W tym roku planuje się, zutylizowanie 11 proc. wyrobów wykonanych z tego materiału.
Azbest ma wiele zalet, jest ogniotrwały, odporny na ścieranie, dobrze izoluje, a przede wszystkim jest bardzo tani. Wiele domów miało eternitowe pokrycia dachowe. Jednak jego rakotwórcze właściwości spowodowały, że państwo wycofało z obiegu wyroby zawierające tę szkodliwą substancję. Do 2032 roku mają zostać usunięte wszystkie elementy wykonane z tego materiału.
Już we wrześniu we Wrocławiu ruszy akcja usuwania takich wyrobów. Do końca listopada specjalistyczne firmy wyłonione na drodze przetargu mają zutylizować 260 ton azbestu. W stolicy Dolnego Śląska pozostanie jeszcze do usunięcia niemal 90 proc. ze zgłoszonych przez mieszkańców 2 000 ton odpadów. Ich demontaż jest niebezpieczny, dlatego należy zachować szczególne środki ostrożności.
- Działania polegają na demontażu wyrobów z budynków, oczyszczeniu terenu z pyłu azbestowego oraz zbieraniu, transporcie i przekazaniu do unieszkodliwienia powstałych odpadów z azbestu. Działania mogą także obejmować zabezpieczenie, transport i przekazanie do unieszkodliwienia zdemontowanych wcześniej wyrobów – czytamy w komunikacie na stronie Urzędu Miasta Wrocław www.wroclaw.pl
Wrocławianie, którzy zgłosili wykorzystywanie wyrobów z azbestu powinni pamiętać, że firma, która zajmuje się ich utylizacją powinna złożyć właścicielowi oświadczenie, że prace zostały wykonane zgodnie z przepisami, a teren został oczyszczony z pyłu azbestowego. Ten dokument należy przechowywać co najmniej przez 5 lat.
Akcja usuwania azbestu została w 85 proc. dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Agnieszka Łozińska/Express-Miejski.pl
REKLAMA
REKLAMA