W Polsce brakuje szkół zawodowych i instytucji przygotowujących młodzież do zawodu. W Niemczech takie szkolnictwo jest dotowane. W Polsce likwidowane. W Środzie Śląskiej ma zostać odbudowany Cech rzemiosła.
Cechy mają spory wkład w naukę zawodu młodych ludzi. Brak jego aktywności odczuwa nie tylko szkolnictwo, ale też rzemieślnicy ze Środy Śląskiej. Cech działał tam od 1945 roku. W przeszłości szkolił nawet 300 uczniów rocznie w zawodach mechanik samochodowy, fryzjer czy budowlaniec. W latach 90. Cechy w Polsce osłabły.
- Naukę zawodu zastąpiły licea profilowanego i to był wielki błąd. Chcemy reaktywować Cech Rzemiosł Różnych w Środzie Śląskiej, bo na jego brak narzekają też właściciele firm. Koncepcja jego reaktywowania spotkała się z zainteresowaniem miejscowych przedsiębiorców i burmistrza Bogusława Krasuckiego – tłumaczy Zbigniew Ładziński, prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej we Wrocławiu.
Przedsiębiorcy są przekonani, że organizacja będzie pomocna w procesie szkolenia uczniów, ułatwi relacje z władzami gminy i będzie źródłem bieżącej informacji. Ma też integrować środowiska rzemieślnicze. Sprawnie działający Cech umożliwi im załatwianie wszelkich formalności w Środzie Śląskiej, bez potrzeby jeżdżenia do Wrocławia. Odnowienie organizacji rzemieślników stanie się pomocne w znajdowaniu uczniów w zakładach, w których będą mieć praktyki. W tym roku chętnych do nauki zawodu jest ponad 70 uczniów (trzykrotnie więcej niż w poprzednich latach). Wstąpienie do Cechu w Środzie Śląskiej zadeklarowało kilkudziesięciu przedsiębiorców. Po wakacjach odbędzie się pierwsze zebranie organizacyjne. Więcej informacji na stronie Dolnośląskiej Izbie Rzemieślniczej we Wrocławiu (izba.wroc.pl).
bom
REKLAMA
REKLAMA