Trwający od maja tego roku konflikt na linii Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej – Fundacja Otwartego Muzeum Techniki przybiera coraz ostrzejszą formę. 16 sierpnia RZWG zawiesiło dostawę energii elektrycznej do Muzeum Odry, na co FOTM zareagowało zainstalowaniem paneli słonecznych.
Wszystko zaczęło się w momencie podjęcia decyzji przez RZGW, zarządcy Odry, o konieczności zmiany lokalizacji trzech zabytkowych statków odrzańskich, aktualnie cumujących w awamporcie śluzy Szczytniki.
- Jako administrator rzeki musimy zapewnić bezpieczeństwo wszystkim obiektom w przypadku wystąpienia niebezpiecznego zjawiska np. wezbrania powodziowego, a awamport śluzy Szczytniki jest jedynym możliwym miejscem na wrocławskim węźle do tego przeznaczonym – twierdzi Magdalena Łońska, rzecznik prasowy RZGW we Wrocławiu. - Ponadto statek Nadbór bezprawnie okupuje nabrzeże bez uregulowanej sytuacji prawnej, ponieważ nie posiada umowy dzierżawy ani dokumentacji dopuszczającej obiekt do eksploatacji.
- To nieprawda, ponieważ posiadamy wiele opinii wskazujących, że nasze obecne miejsce nie zagraża innym statkom. Mamy także zgodę Urzędu Żeglugi Śródlądowej na cumowanie w śluzie Szczytniki – odpiera zarzuty dr hab. Stanisław Januszewski, prezes FOMT.
Magdalena Łońska podkreśla, że właścicielom Muzeum Techniki została zaproponowana lokalizacja w rejonie Kępy Mieszczańskiej.
- Lokalizacja jest bardzo atrakcyjna, znajduje się w centrum miasta i byłaby dogodna dla gości odwiedzających muzeum na statku – mówi Łońska.
Zdaniem Fundacji przenosiny mogłyby wiązać się z likwidacją Muzeum, a tymczasem planowane jest uatrakcyjnienie formuły i stylu jego działania m.in. poprzez odbudowę zabytkowych statków oraz stworzenie przy Politechnice Wrocławskiej pewnego rodzaju centrum edukacji i oświaty dotyczącej wrocławskiego dziedzictwa akwatycznego.
Na wymianie argumentów się nie skończyło. 16 sierpnia o godz. 8.00 RZGW zawiesiło dostawę energii elektrycznej do barek zacumowanych przy Wybrzeżu Wyspiańskiego. W odpowiedzi FOTM zainstalowało na statku Nadborze panele słoneczne.
Muzeum Odry powstało w 1998 roku. Tworzą go trzy zabytkowe statki odrzańskie: Holownik Parowy „Nadbor”, Dźwig Parowy „Wróblin” i barka „Irena”.
Sylwia Stwora/Express-Miejski.pl
REKLAMA
REKLAMA