Rok pozostał do zakończenia budowy Narodowego Forum Muzyki (NFM). Trwa budowa sali głównej na 1800 widzów. Przed wojną stało w tym miejscu Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności.
Budynek ma już blisko 30 metrów wysokości. Cała podziemna część m.in. magazyny i rampy zjazdowe są zlokalizowane 20 metrów pod ziemią. Będzie też możliwość powiększenia głównej sali koncertowej o dlaszych pięć pierwszych rzędów. Wrocław na budowę NFM otrzymał 144 mln zł z Unii Europejskiej. Koszt budowy to kwota 328 mln.
- Inauguracyjny koncert odbędzie się wiosną 2013. Berlińska filharmonia wykona drugą symfonię Mahlera wspólnie z Filharmonią Wrocławską. Orkiestrą będzie dyrygował Simon Rattl. Koncert planowany jest 7 czerwca – informuje Andrzej Kosendiak, dyrektor Filharmonii Wrocławskiej.
Dla wirtuozów i rockmenów
Obiekt ma się stać wizytówką Wrocławia. To największy w Europie projekt w ostatnich latach w strefie kultury, który zyskał akceptację Komisji Europejskiej. W Narodowym Forum Muzyki mają być organizowane koncerty symfoniczne, spektakle i występy np. raperów. Niedawno budynek wizytował L.U.C (Łukasz Roskowski) znany raper i producent muzyczny. Główna sala koncertowa znajduje się na wysokości 4 metry poniżej gruntu. Jej ściany będą pokryte specjalnym materiałem dźwiękochłonnym w technologii box in box, która niweluje hałasy i drgania z zewnątrz.
– Zakończono już budowę podziemnego parkingu Jestem pewien, że prace zakończą się w planowanym terminie, choć niespodzianek nigdy nie można przewidzieć – podkreśla prezydent Dutkiewicz.
Kubatura sali głównej ma wynosić 257 metrów sześciennych. Od niedawna Filharmonia Wrocławska rozpoczęła współpracę z KGHM, który ma sponsorować budowę. Projekt Narodowego Forum Muzyki jest autorstwa Stefana Kuryłowicza, który zginął w katastrofie samolotowej.
Lotnisko na placu Wolności?
Przed rozpoczęciem budowy w 2007 roku archeolodzy znaleźli tam fundamenty wysadzonego w 1945 roku Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności, które mieściło się na przeciw hali Gwardii. Oprócz tego znaleziono pustą kasę pancerną, groty do strzał i buty. Archeolodzy odkopali też osiemnastowieczne fragmenty fortyfikacji miejskich. Znaleziono w nich dwie kule armatnie z zawilgoconym prochem czarnym.
- Dlaczego Niemcy wysadzili muzeum? Istnieje hipoteza, że na placu Wolności miało powstać drugie lotnisko. Być może stąd miała wystartować maszyna z gaulaiterem Karlem Hanke na pokładzie – tłumaczył w 2007 roku Michał Stefanowicz, kierownik archeologów z firmy Akme.
Jacek Bomersbach
REKLAMA
REKLAMA