Ponad 100 zdjęć Jana Bortkiewicza - znanego wrocławskiego fotografika będzie można oglądać od 16 lipca do końca wakacji na wystawie retrospektywnej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Wystawa jest zapisem artystyczno – fotograficznym z 67 lat podróży po Polsce i nie tylko. Wyeksponowane będą również zdjęcia z Wilna – rodzinnego miasta artysty. Prace są inspirowane wejściem Polski do Unii.
- Relacje z tej podróży, to opis walki pomiędzy cywilizacjami, epickie historie postrzegane przez pryzmat sztuki, historii, antropologii, filozofii, wątków autobiograficznych przez własne smutki, ból i szczęście, przez salwy śmiechu i krzyk rozpaczy – tłumaczy Jan Bortkiewicz.
Artysta urodził się 14 czerwca 1945 roku w Wilnie. Fotografią zajął się w połowie lat 60. Od 1979 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików (nr leg. 538), w latach 1997-2000 wiceprezes Okręgu Dolnośląskiego ZPAF. Absolwent Wyższego Studium Fotografii, fotoreporter miesięczników „Odra” i „Polska” (1974-1981), wykładowca fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (1982-1983). Pracował w Studio 4 Iserlohn, RFN (1984), Janus Screen Studio, Nowy Jork (1985). Kierownik artystyczny Galerii N we Wrocławiu (1994), wykładowca fotografii artystycznej w Prywatnym Pomaturalnym Studium PHO-BOS we Wrocławiu (1995-2001). Od 1996 r. kierownik artystyczny Galerii Ośrodka Kultury i Sztuki - Dolnośląskiego Centrum Fotografii „Domek Romański” we Wrocławiu.
Jest też autorem kilkudziesięciu plakatów, okładek płyt, katalogów reklamowych, współrealizatorem scenografii filmowych i telewizyjnych, redaktorem książek oraz organizatorem sympozjów. Autor wielu wystaw indywidualnych, oraz uczestnik ekspozycji zbiorowych w kraju i za granicą. Prace w zbiorach m.in. Berlinische Galerie Martin Gropius-Bau, University of Connecticut, Centrum Georges’a Pompidou, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Kapsztadzie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Gdańsku, Muzeum Historycznego we Wrocławiu, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum ASP we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kownie, Biblioteki w Kórniku, Biblioteki UJ w Krakowie.
bom
REKLAMA
REKLAMA